De Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) is zeer teleurgesteld over de uitzondering die wordt gemaakt voor het gebruik van staalslakken in groot oppervlaktewater, zoals het Nationaal Park Oosterschelde. De NOB pleit voor gelijke rechten voor milieu en dieren boven én onder water, en voor een onmiddellijke stop van het gebruik van staalslakken in zee.
Demissionair staatssecretaris van Milieu Thierry Aartsen kondigde eerder deze week een tijdelijke stop van een jaar aan op het gebruik van staalslakken op plekken waar direct contact mogelijk is of voor grootschalig gebruik.
Staatssecretaris Aartsen zegt hierover: “Rapporten en signalen uit de praktijk wijzen op gezondheidsrisico’s voor mensen en dieren op plekken waar staalslakken worden gebruikt. Met huidige regels kunnen we geen veilig gebruik van staalslakken garanderen. Daarom drukken we nu op de pauzeknop. Tijdens die pauze kunnen we goed onderzoek doen naar de risico’s en mogelijk alternatief gebruik.”
Staalslakken en de onderwaternatuur
Maar die pauzeknop geldt niet voor het gebruik van staalslakken in groot oppervlaktewater en dat vindt de NOB onbegrijpelijk. De Wester- en Oosterschelde hebben een fascinerende en veelzijdige onderwaternatuur. Honderden plant- en diersoorten leven in het water. De NOB en de samenwerkende groene organisaties maken zich grote zorgen over de effecten op de onderwaternatuur.
Alleen al in 2023 bij de Oosterscheldekering heeft Rijkswaterstaat 100.000 ton staalslakken gestort. Daarnaast is het materiaal gebruikt op een tiental andere locaties in Nationaal Park Oosterschelde (een Natura 2000 gebied) en bijna 20 plekken in de Westerschelde. Rijkswaterstaat is van plan om dat in 2027 opnieuw te doen op zeven plekken in de Wester- en Oosterschelde. In de Oosterschelde zal dat in de buurt van de Zeelandbrug (bij Zierikzee) zijn.
Oproep
De NOB roept het ministerie en Rijkswaterstaat op om per direct geen staalslakken meer te gebruiken bij de vooroeverversterking in Zeeland. Eric Mahieu, ZMf, noemde de motie van de tweede kamer om te stoppen met staalslakken eerder al “een krachtig kompas. Staalslakken mogen niet meer onopgemerkt worden geloosd in het water van de Ooster- en Westerschelde, want daar is het gebied veel te mooi en te kostbaar voor. Het is tijd om koers te zetten naar een schonere toekomst.” Dat het ministerie deze toekomst alleen boven water voor zich ziet, is een gemiste kans.
Met eigen ogen zien welke invloed de stort van staalslakken heeft op de onderwaternatuur? Kijk dan verder. Meer informatie over de staalslakkenstort is te lezen onder de foto’s.
Meer lezen:
- Eerdere berichtgeving van de NOB over staalslakken (18 juni).
- NOS schrijft over de staalslakken (21 juli).
- Officieel bericht van Rijksoverheid (21 juli).
- Berichtgeving van Omroep Zeeland (23 juli).
- Zeeuwse vissers reageren (24 juli).
