Veilig sporten bij de Twentse Duikvereniging

Al decennialang staat veilig sporten bij de Twentse Duikvereniging (TD) gelijk aan gedegen duikopleidingen. Maar net als heel veel andere verenigingen werden ook wij ‘geconfronteerd’ met het Veilig Sportklimaat. Binnen de TD heerste de typische Twentse gedachte ‘doe maar normaal, dan doe je al gek genoeg’. We zijn een open vereniging, waar niets grensoverschrijdend gebeurd, net als heel veel andere verenigingen. Gelukkig is dat in ons geval ook zo.

Maar los van het ‘verplichte’ karakter dat het Veilig Sportklimaat kent, realiseerde het bestuur zich ook dat we, als Twentse Duikvereniging, het meest kostbaarste bezit van mensen onder onze hoede hebben én je ziet niet aan de buitenkant wat iemand in zijn rugzakje meedraagt. Dus is het helemaal niet verkeerd om met elkaar een aantal zaken af te spreken en vast te leggen in gedragsregels.

Hoe begin je dan?

Naast het duidelijk en transparant vastleggen van deze gedragsregels, het invoeren van de verplichting tot het aantonen van een VOG, breed draagvlak creëren en heldere communicatie daarover vond het bestuur ook nadrukkelijk dat de cultuur van de TD daar niet door mocht veranderen. We wilden dezelfde open, warme en gezellige vereniging blijven.

Al snel werd er een werkgroep gevormd, bestaande uit enkele ‘oudere’ ervaren leden, leden die betrekkelijk kort bij de vereniging zaten en ouders van enkele van onze jeugdleden. Een mooi breed georiënteerde groep, zowel dames als heren. De coördinatie van de werkgroep werd door één van onze bestuursleden ingevuld.

Via de coördinator sportzaken van de gemeente Losser hebben we contact gekregen met Tom van Veen, Expert Sociale Veiligheid Sportaanbieders van NOC*NSF, en net als voor iedere sportvereniging in Nederlend geldt, kregen we gratis 10 ondersteuningsuren aangeboden. Met Tom samen hebben we hele mooie stappen kunnen maken. Nadat we alle lijnen uitgezet hadden hebben we de gedragsregels van het NOC*NSF omgeschreven naar onze situatie, gesplitst in ‘leden – kader – instructeurs en bestuur’.

Deze gedragsregels zijn vastgesteld door het bestuur en met een begeleidend stukje op onze website geplaatst. In combinatie met de benoeming van een Vertrouwenscontactpersoon voldeden we gelijk aan de eisen voor de gratis VOG-regeling. Binnen de TD wordt voor ons voltallig kader een VOG aangevraagd, omwille van de eenduidigheid, transparantie en gelijkwaardigheid van onze kaderleden. We hebben inmiddels twee leden bereid gevonden om de functie van VCP-V (Vertrouwens Contact Persoon Vereniging) op zich te nemen en hebben inmiddels aan de cursus VCP van het NOC*NSF deelgenomen.

Laat het leven in de vereniging

Het Veilig Sport klimaat is een vast agendapunt op zowel onze Algemene Ledenvergadering als in de bestuursvergadering en commissievergadering geworden. Via de jaarvergadering én ons ‘duiknieuws’ worden alle leden op de hoogte gehouden van de voortgang van de werkgroep. Met Tom samen heeft de werkgroep een introductieavond gehouden voor het volledige kader, waarin de doelstellingen, planning en stand van zaken toegelicht werden. Het bijzondere aan deze bijeenkomst was dat er een zodanig geborgen en veilige sfeer was dat er allerlei persoonlijke verhalen gedeeld werden. Voor ons de bevestiging dat je nooit kunt zien wat iemand in zijn rugzakje draagt.

De gemaakte stappen en de energie die er door de werkgroep in gestoken is, is plaatselijk niet onopgemerkt gebleven. De gemeente Losser, in samenspraak met Tom, is nu bezig om een gemeentelijke pool van VCP-V’s op te zetten zodat leden, indien gewenst, ook heel makkelijk een VCP-V buiten de Twentse Duikvereniging kunnen benaderen.

Dit jaar hopen we alles helemaal klaar te hebben zodat we de werkgroep kunnen ontbinden. Zoals het er nu naar uit ziet heeft de werkgroep dan ook al haar doelstellingen gehaald. We hebben het Veilig Sportklimaat duidelijk op de kaart gezet, een wezenlijk onderdeel van onze vereniging laten worden, zonder dat onze open, warme en toegankelijke cultuur daardoor veranderd is.

TD-Noaberschap

We zijn er als vereniging, met al haar leden, bewust van geworden dat ondanks onze goede bedoelingen en goed gedrag leden toch moeite kunnen hebben met een bepaalde situaties. We onderkennen de noodzaak om dergelijke situaties bespreekbaar te kunnen maken via onze VCP-V’s.

Voor ons is het Veilig Sportklimaat geen doel op zich, het is een kader waarin we gezamenlijk hebben afgesproken hoe we met elkaar om willen gaan en een beetje naar elkaar om kijken. Geen verandering van onze cultuur maar een aanvulling. TD-Noaberschap, zoals we het in Twente noemen.